iStarUSA DAGE409U20T7-PM 4U 9-bay SATA eSATA Port Multiplier JBOD Enclosures 500W PSU
Write review
 In stock
  • Model
  • DAGDAGE409U20T7-PM
Description:
iStarUSA DAGE316U40BK-ML4-R End
  • Supports SATA I/II (1.5/3 Gbps)
  • 2 x eSATA Port Multiplier Interface for Easy Connection
  • 120mm x 1 Cooling Fans for Ventilation
  • Up to 9 Hot-Swappable 3.5" Drive Trays
  • LED Indicators for Power and Activity on Each HDD Tray
  • Hot-Swap Both on Host and Device
* Product Introduction
DAGE409U20T7-PM is an external 4U-9 bay hot-swappable SATA rackmount disk array storage chassis. It provides users a most big storage capacity for up to 9 SATA drives for 1/0/5/JBOD RAID configuration. This 4U-9 Bay external SATA JBOD is designed with 2 high quality eSATA (Port Multiplier) connectors. One 120mm Ball bearing fan offer long lasting and enhanced thermal cooling solution. DAGE409U20T7-PM provides maximum storage and performance to high density storage system.
* Product Specifications
Model Number DAGE409U20T7-PM
RoHS Compliance Version Yes
Form Factor 4U
Host Interface 2x eSATA-Port Multiplier
HDD Interface 3.5" SATA I/II
Hotswap 3.5" 9
LED Display Power and HDD Activity
Material Chassis: 1.2 mm SECC Zinc-Coated Steel
Main Color Black
Power Supply 500W Single PSU
Cooling Fan 1x120mm
Ordering Information
(Part Number)
with 500W Single PSU:DAGE409U20T7-PM
with 550W Redundant PSU:DAGE409U20T7-PM-R
Dimensions (WxHxD) 19.00" x 7.00" x 20.00"
482.6 mm x 177.8 mm x 508.0 mm